Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Zawsze możesz zmienić te ustawienia; szczegóły znajdziesz w Polityce Cookies.

OK

Raki i czekany na skitury

Niezbędne w skialpinizmie oraz przy pokonywaniu trudniejszych podejść – raki i czekany skiturowe pozwolą na wspinaczkę w wymagającym terenie, umożliwiając zdobycie trudno dostępnych szczytów. To świetny dodatek do wyposażenia dla każdego narciarza skiturowego, który pozwoli odkryć zupełnie nowe podejścia, a przy tym i możliwość zjazdu z niedostępnych dotąd szczytów. Jednym z najistotniejszych kryteriów wyboru jest waga, która musi być jak najniższa. W ofercie naszego sklepu posiadamy niezawodne czekany i raki skiturowe, który został dopracowany w najmniejszym szczególe.

Wyświetl:
Rozmiar
Producent
Cena
    od do
Twój wybór: Usuń wszystkie

Raki skiturowe – cechy charakterystyczne

Dobrze opracowane raki skiturowe to ultralekkie konstrukcje, które umożliwiają sprawne przemieszczania się po zalodzonych fragmentach zbocza. Jako, że zazwyczaj są ubierane tylko na krótszych odcinkach, bo większość drogi pokonuje się na nartach z fokami, często stosowane do ich wykonania jest aluminium. Nie jest tak trwałe jak stal, ale charakteryzuje się znacznie niższą wagą, co pozwala tworzyć ultralekki ekwipunek. Raki skiturowe przez większą część wyprawy spoczywają w plecaku narciarskim, najczęściej w specjalnie przeznaczonej na nie kieszeni, dzięki czemu są łatwo dostępne w każdym momencie, pozwalając na ich szybkie założenie na trudniejszych fragmentach drogi. Raki skiturowe to niezbędny dodatek w trudnych warunkach śniegowych, kiedy możliwe są mocniejsze oblodzenia stoku, kiedy foki ani buty narciarskie nie będą zapewniały wystarczającego oparcia

Czekany na skitury – na co zwrócić uwagę

Czekan skiturowy jest często użytkowany przez doświadczonych miłośników nart skiturowych. Wraz z rakami pozwoli pewnie pokonać najbardziej strome podejścia z nartami przypiętymi do plecaka. Jest także często wykorzystywany do asekuracji w trakcie pokonywania na nartach najbardziej stromych odcinków. Dobry czekan skiturowy to przede wszystkim bardzo niska waga. Szerokie stosowanie stopów lekkich pozwala znacząco zredukować jego masę. Najchętniej wybierane czekany skiturowe są również dość krótkie, ponieważ używane są tylko na najbardziej stromych stokach, a w umiarkowanie nachylonym terenie do podchodzenia wykorzystuje się narty i kije skiturowe. Wtedy czekan można przytroczyć do plecaka narciarskiego, aby nie przeszkadzał w czasie podejścia.

Czekan na skitury już wybrany? Sprawdź też:

Narty skiturowe Harszle Lawinowe ABC Kije skiturowe Uprzęże wysokogórskie